partner nadace

hlavní partnerBorovina Borovo East Tilbury Möhlin Svit

Borovo Naselje - Baťa Chorvatsko

˜683,9 km – 6:54 h
mapa trasy


Borovo Naselje 2012


Z historie Borovo Naselje

Borovo Naselje je osada s továrnou tvořící od roku 1954 součást východochorvatského Vukovaru.

Osadu založil v roce 1931 československý koncern Baťa. Název osady je odvozen od obce Borovo, jehož byla osada původně součástí. Produkce v továrně byla zahájena v polovině roku 1932. V letech 1936 až 1941 byl starostou Borova ředitel závodu Tomáš Maksimović. V roce 1947 byl závod znárodněn a přejmenován z Baťa Borovo na Borovo – Jugoslavenski kombinat gume i obuće. Zanedlouho se Kombinat Borovo stal největší a ekonomicky nejsilnější společností v oblasti výroby obuvi a pneumatik v Jugoslávii. Na konci osmdesátých let zde bylo zaměstnáno zhruba 23 tisíc zaměstnanců, ročně se vyrábělo přibližně 23 milionů párů obuvi a 580 tisíc pneumatik.

V průběhu vojenských operací za účelem dobytí Vukovaru byl závod silně poškozen. V letech 1992 až 1997 sídlila společnost Borovo v Záhřebu. Produkce v Borovo Naselje byla obnovena v roce 1998 v rámci procesu mírové reintegrace chorvatského Podunají a dnes je zde zaměstnáno kolem 3 tisíc pracovníků.

Zdroj informace:  Wikipedie

poděkování přispěvatelům

Jan Sousedík, Miro a Ivica Zabić

zašlete nám materiál tady chci mít reklamu
Borovina Borovo East Tilbury Möhlin Svit
nahoru
Staré pozdravy Staré Luhačovice Staré železnice Staré Košice Stará Praha Old Prague Fotogen

© Starý Zlín 2007-2019

tvorba www, firemní a svatební videa 
SKILL production

Jsou tyto stránky responsivní?

Veškerý obrazový materiál na www.staryzlin.cz je opatřen ochranným vodoznakem, obsah těchto webových stránek je chráněn vlastním autorským právem nebo autorským právem jiných stran. Kopírování, rozšiřování, pronájem, vytěžování nebo jakékoli zužitkování obsahu je bez souhlasu autorů zakázáno, neoprávněné užití jakéhokoli obsahu je postižitelné v občanskoprávním i trestním řízení.