Zdravím všechny příznivce starého Zlína,

města, které bylo ve své době bezesporu celosvětově ojedinělým (nejen) architektonickým fenoménem.

Při pohledu na dobové pohlednice a fotografie z doby bouřlivého rozmachu ve 20. a 30.letech minulého století se i dnes tají dech, s jakou nadčasovostí, koncepční genialitou a smyslem pro detail vznikal úžasný zlínský prostor pro život v jeho všeobsažných podobách, tají se dech nad realizacemi těch nejsmělejších vizí...

Také občas popustíte uzdu fantazii, jak by Zlín a blízké i vzdálenější okolí vyhlíželo dnes, nebýt násilného přetětí onoho úchvatného vývoje válečným obdobím, ale především následným poválečným uspořádáním, které připravilo půdu pro komunistický puč...?

Také si kladete otázku, jakého rozmachu by naše město dosáhlo, pokračovala-li by ona úžasná počáteční expanze kontinuálně další desítky let...?

Jsem si jist, že i ty nejsmělejší sny by byly všední skutečností...

Ať se Vám nad většinou pohlednic a fotografií Zlína příjemně sní...

...a ani ty, které dokumentují smutné období "socialistického rozkvětu", nevnímejte, jakkoli je to občas stále obtížné, negativisticky...

Inu, i to je historie...

dovětek :

Tento web si neklade za cíl býti (až na výjimky, potvrzující pravidlo) :o) studnicí historických, potažmo vědecky zpracovaných textových informací - zde si dovolím odkázat na kolegu Cygnuse :o) a jeho zlínské estránky (viz sekce odkazy), jakož i na množství knih, které o Zlíně vyšly a které takové informace obsahují.

Autor se věnuje webu ve svém volném čase a musí být veden snahou o maximální efektivitu, což je neslučitelné s náročným shromážďováním a ověřováním historicky relevantních informací - berte tedy tyto webové stránky s ohledem na jejich jedinou ambici :

Posloužit vám měrou tuze přívětivou k poetickému pokoukání... :o)


P.S. Průběžně budou vyměňovány obzvláště obrázky, pocházející ještě ze starého webu - můžete se těšit na reprodukce větší a kvalitnější a - pokud jsou k dispozici - opatřené alespoň základními popisky.

Ale dejte mi trochu času, prosím... :o)

© Starý Zlín | všechna práva vyhrazena | www, svatební video Praha SKILL production Zlín | stará Praha | XHTML 1.0 valid | CSS 2.1 valid | RSS valid
generální partner ZELENKA Czech Republic s.r.o. | oficiální partner statutární město Zlín